Vacuklav 23 B+ to sterylizator parowy klasy B PRO i należy do grupy urządzeń „stand-alone”. Został wyposażony w wbudowany zasobnik, opatentowany system chłodzenia powietrznego i sprawdzoną technologię pomp membranowych. Nie wymaga on praktycznie żadnych prac instalacyjnych i może być używany niezależnie od lokalizacji. Praca autoklawu Vacuklav 23 B+ w nowoczesnym systemie obiegu wody jednokrotnego chroni zarówno instrumenty, jak i autoklaw. Oznacza to, że do każdego cyklu sterylizacyjnego używana jest świeża woda destylowana. Autoklaw posiada dwa wbudowane zbiorniki. Jeden na wodę destylowaną, do sterylizacji, drugi na skropliny. Pojemność zbiornika na wodę czystą wynosi 5 litrów, co wystarcza na potrzeby 7 sterylizacji. Poziom wody w obu zbiornikach jest kontrolowany przez autoklaw, który sygnalizuje wyczerpanie się wody destylowanej oraz przepełnienie zbiornika skroplin. Opróżnianie zbiorników odbywa się za pomocą wężyka z szybko-złączką. Wężyk należy wcisnąć w gniazdo odpływowe u dołu autoklawu. Lewe służy do opróżniania zbiornika na skropliny, prawe natomiast opróżnia zbiornik wody czystej. Woda spływa grawitacyjnie do podstawionego naczynia.
Bezpieczeństwo. Program „test szczelności” (sprawdzenie szczelności systemu) oraz Bowie & Dick (test na przenikalność pary wodnej) pozwalają w każdej chwili w praktyce na sprawdzenie i dokumentację sprawności autoklawu przez użytkownika. W odróżnieniu od testu biologicznego wynik otrzymuje się już po kilku minutach. Drzwi komory otwierane i zamykane są za pomocą poręcznego uchwytu. Mechanizm pracuje bardzo płynnie i lekko dzięki czemu jego obsługa nie sprawia najmniejszego kłopotu. Przed uruchomieniem cyklu sterylizacji autoklaw automatycznie rygluje drzwi, zabezpieczając komorę przed niepowołaną dehermetyzacją.
Program szybki. Vacuklav 23 B+ posiada program szybki w celu sterylizacji instrumentarium do bezpośredniego użytku. Po uaktywnieniu podgrzewania wstępnego możliwa jest sterylizacja nieopakowanych instrumentów, np. końcówek stomatologicznych i turbin, z zastosowaniem próżni frakcyjnej w przeciągu 15 minut. Wybór jednego z 5 programów odbywa się przez naciśnięcie przycisku „Program”. Poprzez wciśnięcie przycisku start rozpoczyna się całkowicie zautomatyzowane wykonanie pracy. Poprzez ponowne przyciśnięcie wykonywany program może zostać przerwany, np. aby skrócić suszenie. W komorze znajduje się druciany stelaż na standardowe tace perforowane lub kontenery na narzędzia. Stelaż można swobodnie obracać lub bezproblemowo usunąć z komory, tak aby najlepiej dostosować autoklaw do aktualnych potrzeb załadunku.
Z próżnią końcową dla optymalnego suszenia. Dla autoklawów klasy B stawiane są najostrzejsze kryteria, wilgotność końcowa instrumentów powinna być mniejsza od 0,2%, tekstyliów od 1,0%. Poprzez głęboką próżnię końcową autoklaw Vacuklav 23 B+ spełnia wymogi przyszłej normy europejskiej.
Dokumentacja i kontrola procesów. Kontrola procesów sterylizacyjnych oraz dokumentacja są podstawą dopuszczenia instrumentów do zabiegu po przeprowadzonej sterylizacji. Vacuklav 23 B+ wyposażony jest w dwuwierszowy wyświetlacz alfanumeryczny umożliwiający wygodne zarządzanie ustawieniami autoklawu oraz informujący o aktualnym stanie jego pracy. Dostęp do wszystkich funkcji uzyskujemy za pomocą czterech przycisków znajdujących się po obu stronach wyświetlacza. Autoklaw Vacuklav 23 B+ zapisuje przebiegi poszczególnych cykli sterylizacyjnych w pamięci wewnętrznej, mieszczącej do 40 rejestracji. Po zapełnieniu pamięci, nowy rejestr zastępuje najstarszy wpis. Dodatkowo istnieje możliwość archiwizacji przebiegów procesów sterylizacji na podłączonej, zewnętrznej drukarce igłowej MELAprint, lub karcie pamięci CF za pośrednictwem rejestratora MELAflash. Oba urządzenia podłączane są do złącza szeregowego autoklawu. W przypadku wykorzystania karty pamięci zarejestrowane cykle można dodatkowo zarchiwizować na dysku komputera, co znacznie ułatwia ich zarządzaniem oraz drukowaniem.
Autoklawy klasy Pro produkowane są zgodnie z następującymi normami:
93/42/EWG – norma dotycząca urządzeń medycznych klasy 2A (europejskie wytyczne dotyczące urządzeń medycznych).
97/23/EWG – wytyczne dot. drukarek.
EN 13060 – małe sterylizatory parowe.
EN 61010-1-2 – przepisy dotyczące obsługi autoklawów medycznych. Wymagania bezpieczeństwa elektrycznych przyrządów pomiarowych, automatyki i urządzeń laboratoryjnych.
EN 50081-1 – norma dotycząca kompatybilności elektromagnetycznej. Wymagania ogólne dotyczące emisyjności.
EN 50082-1 – norma dotycząca kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Wymagania ogólne dotyczące odporności na zaburzenia i zakłócenia.
EN ISO 9001:12.2000 – wyroby medyczne, systemy zarządzania jakością, wymagania.
EN ISO 13485/11.2000 – wyroby medyczne, systemy zarządzania jakością, wymagania dla celów przepisów prawnych.
EN 1717 – ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych.